Fenomen głagolicy – historia języka chorwackiego
2012-11-30, dodano przez
adminKategorie: [
Artykuły, teksty ] [
chorwacki ] [
O tłumaczeniach i tłumaczach ]
Chorwacja jest jedynym paÅstwem, w którym zachowaÅ siÄ pierwszy alfabet sÅowiaÅski, wyparty przez późniejszÄ cyrylicÄ w XII w. również z pozostaÅych obszarów SÅowiaÅszczyzny (BuÅgarii, Serbii, BoÅni, Macedonii). Jest również jedynym krajem, w którym używano równoczeÅnie trzech alfabetów: gÅagolicy, cyrylicy i Åacinki. W historii jÄzyka zjawisko to okreÅla siÄ mianem trójalfabetycznoÅci (tzw. tropismenost). GÅagolica w Chorwacji jest alfabetem dwóch różnych jÄzyków: liturgicznego cerkiewnego i narodowego starochorwackiego. W swej pierwotnej funkcji gÅagolica przetrwaÅa tu do XX w.
Pierwszym okresem ideologizacji jÄzyka jest zabranie autorstwa gÅagolicy Åw. Cyrylowi i nadanie go Åw. Hieronimowi-Chorwatowi. SymbolicznÄ, ale jakże doniosÅÄ rolÄ odgrywa gÅagolica – pismo wyÅÄcznie chorwackie – rozpowszechnione zarówno już w jÄzyku starochorwackim, jak i poza liturgiÄ w obrzÄdku sÅowiaÅskim jÄzyka starochorwackiego, co wyjaÅnia jej dÅugÄ obecnoÅÄ, mimo iż funkcjÄ komunikacyjnÄ przejÄÅa Åacinka. W Chorwacji sÅowo „jÄzyk” byÅo używane także w znaczeniu „naród”:
I zagarnÄwszy caÅÄ GrecjÄ i BuÅgariÄ, BoÅniÄ i AlbaniÄ naparli (Turcy) na jÄzyk chorwacki
posyÅajÄc zastÄpy wielkie. Wówczas zaÅ poczÄli rabowaÄ wszystkie ziemie chorwackie.
Idea gÅagolityzmu jako ruchu o charakterze narodowym zostaÅa w sposób najpeÅniejszy ujÄta w jednym z dramatów S. Mileticia Tomislav, którego centralnÄ postaciÄ jest Grgur, biskup Ninu. Bohater ten zostaÅ przedstawiony jako najwyższy zwierzchnik koÅcielnej organizacji paÅstwa. UważaÅ on, że jÄzyk cerkiewnosÅowiaÅski jest czymÅ najÅwiÄtszym dla narodu chorwackiego, ponieważ w tymże jÄzyku modli siÄ naród. Spór o gÅagolicÄ oraz jÄzyk cerkiewny przemieniÅ siÄ w walkÄ o sprawÄ narodowÄ. Grgur w dziele tym zostaje przedstawiony jako obroÅca niepodlegÅoÅci Chorwacji.
W ostatnich latach powstaÅ ruch majÄcy na celu reaktywacjÄ tradycji alfabetu gÅagolickiego. Znany jest on w Chorwacji jako neogÅagolityzm. DziaÅalnoÅÄ tÄ prowadzi przede wszystkim Towarzystwo PrzyjacióÅ GÅagolicy zaÅożone 22 lutego 1993 r. Zakres dziaÅalnoÅci Towarzystwa:
- organizowanie comiesiÄcznych naukowych wykÅadów poÅwiÄconych gÅagolicy,
- wygÅaszanie prelekcji w szkoÅach, bibliotekach i muzeach,
- nauczanie gÅagolicy na kursach,
- przygotowywanie audycji radiowych i telewizyjnych,
- organizowanie wystaw dla uczczenia rocznic zwiÄzanych z wydarzeniami w historii gÅagolicy.
WiÄcej informacji o
tÅumaczeniach i jÄzyku chorwackim znajdziesz w innych naszych aktualnoÅciach.
Ciekawostki przyrodnicze – zdumiewające fakty ze świata przyrody - Starsze »« Nowsze - Różnice między angielskim brytyjskim i angielskim amerykańskim w tłumaczeniach nie aż tak subtelne!