Biologia tłumaczy nam relacje w świecie materii ożywionej – rozważania egzystencjonalne i prozdrowotne
2012-12-14, dodano przez
adminKategorie: [
Tłumaczenia specjalistyczne ] [
Ciekawostki przyrodnicze ] [
Tłumaczenia z biologii ] [
Tłumaczenia naukowe ] [
Artykuły, teksty ]
Biologia jest naukÄ, która pozwala nam zrozumieÄ otaczajÄcy nas Åwiat i przetÅumaczyÄ go na ludzkie realia. Biologia traktuje m. in. o interakcjach miÄdzy- i wewnÄtrzgatunkowych w populacjach roÅlin i zwierzÄt. Behawioralne przystosowania w Åwiecie fauny i flory potrafiÄ fascynowaÄ swÄ różnorodnoÅciÄ, celnoÅciÄ, wysublimowaniem form i ksztaÅtów, a czÄsto nawet zaskakiwaÄ.

WedÅug nowej nomenklatury etologia to dziaÅ biologii zajmujÄcy siÄ badaniem zachowania siÄ wszystkich organizmów żywych. Jakże wiele psychologia i socjologia mogÅyby skorzystaÄ z tej wiedzy. Na te interakcje miÄdzy organizmami żywymi skÅadaÄ siÄ mogÄ np.: póÅpasożytnictwo i pasożytnictwo, komensalizm czy mutualizm. JeÅli chodzi o typy przystosowaÅ ewolucyjnych i interakcji miÄdzygatunkowych, bardziej konkretnie z kolei możemy mieÄ do czynienia z allelopatiÄ, mikoryzÄ, mimikrÄ, mimetyzmem, drapieżnictwem, padlinożerstwem, koprofagiÄ, saprofityzmem, altruizmem krewniaczym i odwzajemnionym etc. Ze Åwiata roÅlin i zwierzÄt możemy wiele dowiedzieÄ siÄ o nas samych – ludziach. Wbrew pozorom niewiele różnimy siÄ od innych istot, jeÅli rozważyÄ pewne zachowania i relacje w stosunkach na linii czÅowiek-czÅowiek. W przyrodzie bowiem nie ma nic za darmo. W ekosystemach materia tworzy obieg, a energia przepÅywa. TworzÄc paralelÄ: w życiu czÅowieka dobro i zÅo też powracajÄ, lecz z innej, nieoczekiwanej strony, a przepÅywy energetyczne dajÄ nam siÅÄ i radoÅÄ. Energia ta ulega czÄÅciowej dyssypacji (czÄÅciowemu rozproszeniu) np. na sposób ciepÅa lub pracy, zużywajÄc siÄ, gdyż do procesów fizjologicznych jest wykorzystywane ATP. Tak jak roÅliny i zwierzÄta, my ludzie posiadamy dany zasób energii do wykorzystania w caÅym swoim życiu i to, w jaki sposób bÄdziemy korzystaÄ z tego dobrodziejstwa, zależy wyÅÄcznie od nas.
Dla przykÅadu czÅonkowie plemienia Hunza w Himalajach dożywajÄ 120-140 lat i taka sama jest Årednia przeżywalnoÅÄ w ich populacji. To wÅaÅnie dziÄki optymalnemu gospodarowaniu energiÄ ich organizmy tak powoli zużywajÄ siÄ i tak powoli starzejÄ. Taka też jest genetyczna predyspozycja populacji ogólnej Homo sapiens, jeÅli chodzi o żywotnoÅÄ. Sekretem dÅugowiecznoÅci przedstawicieli plemienia Hunza jest picie wody strukturalnej, czyli wody z rozpuszczonego lodu. Woda używana do picia przez czÅonków plemienia Hunza spÅywa z lodowców.
Taka woda z lodu z punktu widzenia bioenergetyki jest Åatwo przyswajalna i praktycznie nie wymaga nakÅadów energetycznych na jej asymilacjÄ przez organizm czÅowieka. Na podstawie szeregu eksperymentów naukowych dowiedziono, iż woda posiada unikalne wÅaÅciwoÅci, dziÄki czemu w tzw. stanie informacyjno-fazowym zapamiÄtuje i przekazuje wszystkie dane pod postaciÄ drgaÅ elektromagnetycznych. Wykazano również, iż struktura wody do picia jest ważniejsza niż jej skÅad chemiczny. To najczÄÅciej struktura uporzÄdkowana i tworzÄca grupy, tzw. klastry, inaczej komórki klastrowe pamiÄci. AmerykaÅski biochemik Lee Lorenzen dowiódÅ, że woda przechowuje informacje (zarówno te pozytywne, jak i te negatywne). W zależnoÅci od tego, jaka informacja skumulowaÅa siÄ w wodzie, którÄ pijemy – albo wspieramy i poprawiamy nasze zdrowie, albo je pogarszamy. Ta swoista pamiÄÄ wody przechodzi na ludzi i wpÅywa na nich zgodnie z najsilniejszym prawem, które rzÄdzi Åwiatem – prawem przyciÄgania. Prawo to powoduje, że pozytywne myÅli przywoÅujÄ pozytywne wydarzenia. Woda z pewnoÅciÄ "pamiÄta" wydarzenia z czasów, gdy pÅynÄÅa przez Åwiat i zapisuje je w sobie, w tym gromadzi np. pestycydy, spÅywajÄc z pól uprawnych. Dlatego zarówno skÅad, jak i struktura wody pitnej sÄ niesÅychanie ważne dla zachowania zdrowia! Pogoda ducha również, gdyż gros chorób ma podÅoże psychosomatyczne, czyli psychika ma wpÅyw na somÄ (z Åaciny 'ciaÅo'). Pacjent dlatego dla lekarza powinien skÅadaÄ siÄ z duszy i ciaÅa.
Można to również odnieÅÄ do ÅaciÅskiej reguÅy chemicznej Simila similibus solvuntur, czyli Podobne rozpuszcza siÄ w podobnym (zwiÄzki o podobnej strukturze chemicznej dobrze mieszajÄ siÄ ze sobÄ: np. olej i fenol czy benzyna a olej i woda, tzn. że zwiÄzki hydrofilowe lubiÄ wodÄ, a hydrofobowe lubiÄ tÅuste zwiÄzki i ich czÄsteczki do nich harmonijnie dopasowujÄ siÄ na zasadzie sterycznej interakcji czÄsteczka-czÄsteczka). Ponieważ organizm czÅowieka w okoÅo 70% skÅada siÄ z wody, z energetycznego i chemicznego punktu widzenia tak ważne jest optymalne dopasowanie siÄ i optymalna asymilacja wody wprowadzanej do niego z zewnÄtrz do wody metabolicznej, zawartej w cytoplazmie komórek. Wraz z wiekiem powoli tracimy zdolnoÅÄ syntezy kolagenu, który zatrzymuje wodÄ w skórze i innych tkankach miÄkkich, stÄd udziaÅ wody w tkankach ulega znacznej redukcji, np. aż do 50%. Z tego też powodu tworzÄ siÄ zmarszczki na skórze. O czÅowieku starszym, pomarszczonym można powiedzieÄ kolokwialnie, choÄ niezbyt grzecznie "wysuszony".
DziÄki piciu spÅywajacej z lodowców gór,
czystej wody strukturalnej czÅonkowie plemienia Hunza oszczÄdzajÄ energiÄ, którÄ mogÄ wykorzystaÄ na przedÅużenie sobie ziemskiego żywotu. Dowodem na poparcie tezy o przysÅugujÄcym nam zasobie energii może byÄ fakt, że w czasie
gÅodowania w pierwszej kolejnoÅci tracimy przystosowania do najmniej potrzebnych do przeżycia jednostki
czynnoÅci fizjologicznych. Osobnik gÅodujÄcy traci zdolnoÅÄ do
reprodukcji. Rozmnażanie siÄ byÅoby niepotrzebnym wydatkiem energetycznym w sytuacji stresu. W dalszej kolejnoÅci
atrofii (zanikowi) mogÄ ulec również narzÄdy rozrodcze.
I Ty teoretycznie możesz przeżyÄ 140 lat, jeÅli oczywiÅcie masz motywacjÄ i czerpiesz radoÅÄ z życia. Wszelkie zbÄdne wydatki energetyczne procentujÄ in minus. OczywiÅcie ta ukryta wiedza już w pewnym sensie tkwi w nas; lenistwo jest niczym innym, jak tylko naturalnym oszczÄdzaniem zasobów energetycznych, czyli przystosowaniem ewolucyjnym, a powszechne wykorzystywanie czÅowieka przez czÅowieka sprowadziÄ można do atawizmów, czyli pierwotnych odruchów sÅużÄcych oszczÄdzaniu energii przy jednoczesnym zachowaniu jak najwyższej jakoÅci życia. Jak mówi powiedzenie: W kapitaliźmie jest wyzysk czÅowieka przez czÅowieka, a w komuniźmie byÅo na odwrót. Ciekawe, jakie stanowisko w tej kwestii zajÄÅby ZakÅad UbezpieczeÅ SpoÅecznych, gdybyÅmy nagle zaczÄli żyÄ Årednio choÄby o 10 lat dÅużej, prowadzÄc optymalny tryb życia, pijÄc tylko wodÄ strukturyzowanÄ i soki wyciskane z organicznych upraw warzyw i owoców?! Å»eby tylko byÅ do nich lepszy dostÄp w dzisiejszym Åwiecie chemizacji upraw i konserwacji żywnoÅci, byÅoby fantastycznie.
By pomóc Wam w zrozumieniu Waszego Åwiata przez obcokrajowców, pragniemy zaoferowaÄ jego przetÅumaczenie, czyli przejmujemy rolÄ pomostu w komunikacji werbalnej i niewerbalnej pomiÄdzy ludźmi różnych narodowoÅci. W tym celu tÅumaczenia z zakresu biologii w biurze tÅumaczeÅ Best Text wykonujÄ specjaliÅci po studiach kierunkowych. SÄ to albo magistrzy, albo doktorzy biologii, czÄsto z wÅasnym dorobkiem naukowym i biegÅÄ znajomoÅciÄ jÄzyków obcych, np. angielskiego, niemieckiego, japoÅskiego czy nawet perskiego.
PrzekÅadamy m. in.:
- patenty z listÄ zastrzeżeÅ,
- umowy handlowe, np. dotyczÄce fabryki biogazu,
- protokoÅy eksperymentalne,
- artykuÅy naukowe i popularnonaukowe, np. wyniki badaÅ polowych Årodków ochrony roÅlin,
- czasopisma branżowe (wydania dwujÄzyczne), np. Agroindustry,
- monografie,
- CV naukowców,
- wszelkie teksty specjalistyczne,
- materiaÅy marketingowe: katalogi, ulotki, broszury,
- filmy przyrodnicze (tworzymy napisy, które synchronizujemy z wizjÄ lub podkÅadamy gÅos lektora),
- prezentacje multimedialne w Power Point,
- ksiÄżki naukowe i popularnonaukowe,
- indeksy i programy studiów biologicznych,
- dyplomy ukoÅczenia studiów na kierunku biologia,
- instrukcje obsÅugi aparatury laboratoryjnej, np. autoklaw, sekwencer DNA, chromatograf HPLC,
- dokumenty prawne zwiÄzane z tematykÄ biologicznÄ,
- abstrakty i streszczenia prac magisterskich i prac doktorskich,
- wszelkie inne teksty biologiczne.
Najwyższa jakoÅÄ w przystÄpnej cenie! Klientom naszej agencji tÅumaczeÅ oferujemy rabat na zakup ksiÄżek naukowych i specjalistycznych oraz translatorów elektronicznych. NabyÄ je można w naszym sklepie internetowym i stacjonarnym w Jaworznie. W ofercie posiadamy:
- translatory elektroniczne,
- sÅowniki specjalistyczne dla naukowców i tÅumaczy,
- podrÄczniki jÄzykowe,
- poradniki dla tÅumaczy.
Naukowe tłumaczenia medyczne – podobieństwa i różnice w odmianach języka angielskiego - Starsze »« Nowsze - Dygresja o trudnej sztuce tłumaczenia tytułów i stopni naukowych na przykładzie tłumaczeń przysięgłych